Pozytywne myślenie – czy to działa?

Czasem w moim gabinecie spotykam osoby, które pomaganiu sobie poprzez stosowanie tzw. pozytywnego myślenia. Czy i w jaki sposób pozytywne myślenie pomaga? Na tak zadane pytanie można odpowiedzieć: to zależy… Bywa, że pozytywne podejście pomaga realizować cele, pozwala odzyskać równowagę. Są jednak osoby, które próbują traktować pozytywne myślenie jak panaceum na wszystkie problemy. Wtedy zdarza się, że zamiast cudownej zmiany możemy doświadczyć dodatkowej frustracji. 

Myślenie tworzy rzeczywistość

Każdy z nas inaczej patrzy na świat – dostrzegamy odmienne jego elementy. Myślenie kształtuje naszą rzeczywistość, wpływa na to jak reagujemy na trudności, czy dostrzegamy i wykorzystujemy szanse, czy przeciwnie zapadamy się w bezradności. Dwie osoby mogą być w podobnej sytuacji, żyć w podobnych warunkach, ale postrzegać je i funkcjonować w odmienny sposób. Umiejętność dostrzegania dobrych stron w każdej sytuacji, poszukiwanie rozwiązań to cenne zasoby. 

Chcesz zmienić rzeczywistość? Zmień myślenie.

Tak może brzmieć popularne hasło z poradnika pozytywnego myślenia i w pewnym sensie to hasło jest prawdziwe. Zmiana myślenia w znaczeniu obejrzenia rzeczywistości z różnych perspektyw może przynieść porządane rezultaty. Chodzi o to, aby wziąć pod uwagę inne aspekty sytuacji, poszukać innych niż stosowane zazwyczaj rozwiązań, zacząć działać inaczej niż dotychczas. W tym kontekście przydatne będzie zarówno dostrzeganie pozytywnych aspektów naszego świata, jak i ograniczeń wewnętrznych i zewnętrznych. Aby wprowadzić trwałe zmiany ważne jest określenie, które obszary tych zmian wymagają i podjąć nad nimi pracę. 

Myślenie wpływa na emocje. Emocje wpływają na działanie.

Bywa tak, że doświadczanie trudnych emocji ma związek z błędami w myśleniu o sobie i rzeczywistości takimi jak nadmierne generalizowanie, myślenie czarno białe, katastrofizowanie. To, co myślimy i jak się czujemy może działać pozytywnie lub negatywnie na naszą motywację i sposób realizacji celów. Kiedy jesteśmy dobrze nastawieni do działania, wierzymy w jego powodzenie, oczekujemy pozytywnych efektów i podchodzimy bez nadmiernego lęku możemy być bardziej kreatywni, prawdopodobnie będziemy działać efektywniej. Zwiększają się szanse powodzenia. W tym znaczeniu pozytywne myślenie wpływa na rezultat podejmowanego działania.

Kiedy pozytywne myślenie jest problemem?

Pozytywne myślenie, a zaprzeczanie rzeczywistości.

 Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy człowiek poprzez intensywne myślenie lub powtarzanie sobie jakichś haseł próbuje zmienić niechcianą rzeczywistość. Kiedy ktoś próbuje wyciąć z rzeczywistości to, czego nie chce widzieć. Przykładem może być zaprzeczanie swoim emocjom. Osoba czuje niepewność, lęk lub złość, ale zamiast zająć się tą emocją powtarza sobie przed lustrem jak bardzo jest szczęśliwa. Takie podejście może pozbawiać możliwości zmiany. Zaprzeczanie rzeczywistości nie sprawia, że ta rzeczywistość się zmienia.

Mamy wpływ na rzeczywistość, ale są też obszary niezależne od nas.

Możemy wpływać na swoje życie poprzez odpowiednie decyzje i działania, które podejmujemy. Założenie, że sami tworzymy swoją rzeczywistość z jednej strony zachęca do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Jeśli mamy wpływ to możemy szukać rozwiązań, podejmować decyzje, wprowadzać zmiany w obszarach, które są w naszym zasięgu. I takie podejście jest bardzo korzystne. 

Problem może pojawić się wtedy, kiedy człowiek zamiast zajmować się tym na co ma wpływ zacznie zajmować się tym, co jest poza zasięgiem. Pozytywne myślenie nie powinno prowadzić do doświadczania poczucia winy w sytuacji niepowodzenia. To nie jest tak, że skoro myśli mają wpływ na rzeczywistość, a ciebie spotyka coś trudnego, to ponosisz za to odpowiedzialność. Mamy wpływ na różne wydarzenia w swoim życiu, ale to nie prawda, że ten wpływ jest 100%. 

Pozytywne myślenie i pozytywne emocje a sukces

Myślenie i emocje mają związek z tym jak działamy, naszą skutecznością. Warto jednak pamiętać, że wszystkie emocje są ważne, są informacją dla nas. Czasem warto pozwolić sobie doświadczyć tych emocji, sprawdzić czemu pojawiają się w danej sytuacji. Przykrywanie prawdziwych emocji i myśli hasłami powtarzanymi do lustra na pewno nie jest konstruktywnym działaniem. Próba kontrolowania, przykrycia tego, co autentyczne nie pomoże w lepszym radzeniu sobie w życiu czy osiąganiu celów. Trwała zmiana możliwa jest wtedy, kiedy rozumiesz siebie i swoje potrzeby.

Jeśli potrzebujesz wsparcia i chcesz przyjrzeć się swoim potrzebom, lepiej zrozumieć siebie i otaczającą rzeczywistość, wprowadzić zmiany, poczuć wpływ na swoje życie zapraszam do kontaktu.

e2de253c9d350ca17b3cea976b186d4a

AnnaBus

Autor: Anna Bus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TAGI

OPINIE

Polecam Annę Bus jako świetnego fachowca. Jest bardzo empatyczna, zaangażowana. Poczułam się zaopiekowana i zrozumiana. Wszystko w przyjaznej atmosferze i wzajemnym zaufaniu. Korzystałam z sesji hipnozy. Uwolniły się pewne emocje z przeszłości. Pani Anna była przy mnie w tym procesie, z wyczuciem prowadziła rozmowę. To fantastyczne, że są osoby, które wkładają w swoją pracę nie tylko wiedzę i zaangażowanie, ale także serce :) Dziękuję!

Iza Krawczyk 16 sierpnia 2020

KONTAKT

Anna Bus
Psycholog

Lokalizacja:
ul. Puławska 28/28
Warszawa

Email:
maria.anna.bus@gmail.com

Telefon:
500608183

  Wiadomość

  Umów się na wizytę

   

  Zadzwoń pod numer:
  500608183

   

  Lub napisz e-mail na:
  maria.anna.bus@gmail.com