Hipnoza – fakty i mity

Hipnoza nadal budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony fascynuje, bywa postrzegana jak doskonałe remedium, które może w magiczny sposób zmienić życie. Z drugiej strony pojawia się sceptycyzm, a czasem lęk.

Mity związane z hipnozą

Obawy są najczęściej związane z otoczką tajemnicy wokół hipnozy. Może pojawiać się lęk przed utratą kontroli nad własnym ciałem i umysłem. Mogą pojawiać się różne przekonania i wątpliwości dotyczące np. zdolności do wejścia w trans. A także bezpieczeństwa hipnozy. Czasem pojawiają się pytania czy w czasie transu można powiedzieć lub zrobić coś czego nie chcemy zrobić. Bywa, że pojawia się obawa dotycząca pozostania w transie na zawsze. 

Kilka faktów dotyczących hipnozy

Stan hipnozy nie jest dla ciebie nowym stanem

Wbrew różnym przekonaniom hipnoza jest naturalnym stanem. W stanie hipnozy znajdowałeś się wielokrotnie w swoim życiu. Przykładem mogą być czynności, które wykonujesz automatyczne. Sytuacje kiedy nie używasz świadomego umysłu, przechodzisz na inny poziom świadomości jak np. podczas zasypiania, jedzenia, mycia zębów czy czasem prowadzenia samochodu. Nie musisz zajmować się tym świadomie. Aktywność przejmuje umysł podświadomy.

W stanie hipnozy zachowujesz przytomność

W stanie hipnozy nie tracisz przytomności. Zawęża się twoja uwaga. Są różne rodzaje hipnozy. Stan transu nie musi nawet oznaczać, że osoba w transie jest pasywna, wręcz przeciwnie w stanie transu można rozmawiać.

Stan hipnozy może zakończyć się drzemką

Nie jest możliwe pozostanie w stanie hipnozy na zawsze. Zakładając, ze terapeuta zostawiłby cię w stanie transu, są dwie możliwości: zrobisz sobie krótką drzemkę lub wrócisz do pełnej świadomości.

Jeśli zechcesz, możesz wyjść z transu

W każdym momencie możesz przerwać stan transu. To Ty decydujesz czy chcesz wejść w stan hipnozy i możesz także zdecydować o wyjściu, z tego stanu w dowolnym momencie. Ty jesteś osobą, która sprawuje kontrolę.

Możesz odrzucić sugestię

Jeśli sugestia jest niezgodna z Twoim systemem wartości, najprawdopodobniej nie przyjmiesz sugestii. Nie jest możliwe, aby pod wpływem hipnozy działać w sposób sprzeczny z własnymi wartościami: mówić lub robić rzeczy, których nie chcesz zrobić. Jeśli nie jesteś gotowy na zmianę, masz wątpliwości – zmiana nie pojawi się wbrew twojej woli. 

Hipnoza a przypominanie sobie faktów

W stanie hipnozy nie jesteś w stanie przypomnieć sobie faktów z przeszłości, których nie pamiętasz. Wspomnienia czy obrazy, które się pojawiają w stanie transu mogły nigdy nie wydarzyć się w przeszłości. Takie wspomnienia uzyskane w stanie transu mogą być zafałszowane. Hipnoza nie służy do przypominania sobie wydarzeń.

Hipnoza może być pomocna w terapii

Praca w transie może poprawić twoje funkcjonowanie, ułatwić relaks, sprawić, że poczujesz się lepiej fizycznie i psychicznie. Zmiany mogą być niewielkie lub znacząco wpływać na twoje życie – zależy od Twojej gotowości. Hipnoterapia może być pomocna m.in. w:  zmianie nawyków, redukcji stresu, radzeniu sobie z lękami, bólem. W transie możesz pracować nad wzrostem poczucia własnej wartości, zwiększeniem samoakceptacji, pomagać w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami z przeszłości. Świetnie sprawdza się w pracy nad motywacją, programuje na osiąganie konkretnych celów, odblokowuje kreatywność. 

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej lub doświadczyć hipnozy, zapraszam do kontaktu.

e2de253c9d350ca17b3cea976b186d4a

AnnaBus

Autor: Anna Bus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TAGI

OPINIE

Polecam Annę Bus jako świetnego fachowca. Jest bardzo empatyczna, zaangażowana. Poczułam się zaopiekowana i zrozumiana. Wszystko w przyjaznej atmosferze i wzajemnym zaufaniu. Korzystałam z sesji hipnozy. Uwolniły się pewne emocje z przeszłości. Pani Anna była przy mnie w tym procesie, z wyczuciem prowadziła rozmowę. To fantastyczne, że są osoby, które wkładają w swoją pracę nie tylko wiedzę i zaangażowanie, ale także serce :) Dziękuję!

Iza Krawczyk 16 sierpnia 2020

KONTAKT

Anna Bus
Psycholog

Lokalizacja:
ul. Puławska 28/28
Warszawa

Email:
maria.anna.bus@gmail.com

Telefon:
500608183

  Wiadomość

  Umów się na wizytę

   

  Zadzwoń pod numer:
  500608183

   

  Lub napisz e-mail na:
  maria.anna.bus@gmail.com