Krytyk wewnętrzny – jak sprawić by był sojusznikiem?

Kim jest Twój Krytyk Wewnętrzny?

Krytyk wewnętrzny potrafi utrudniać życie. Jeśli doświadczasz trudności w radzeniu sobie z krytyką, obawiasz się oceny ze strony innych lub nadmiernie krytycznie oceniasz siebie. Zapraszam do poczytania na temat metody Walta Disneya.

Czy radzisz sobie z krytyką?

Wrażliwość na krytykę jest jednym z tych tematów, które często pojawiają się w gabinecie terapeuty. Poznawanie krytyka wewnętrznego często zaczynamy właśnie od tematu trudności przyjmowania informacji, nieradzenia sobie z krytycznymi ocenami ze strony otoczenia, koncentracji na tym, co powiedzą inni ludzie. Brzmi znajomo? Zdarza ci się nadmiernie skupiać na tym, co powiedzą lub pomyślą o Tobie inni ludzie? Tworzysz w głowie nieprzychylne scenariusze? Wycofujesz się z działania ze względu na „opinie innych ludzi”? Bywa, że trudno przyjmować ci informacje zwrotne? Informacje na temat Twojej pracy odnosisz do siebie? Na przykład szef mówi: „Zmień ten projekt, popraw wykresy, to jest słabe…” a Ty słyszysz zamiast tego, że to z Tobą jest coś nie tak. 

Zbyt surowy krytyk wewnętrzny

Obawy dotyczące ocen lub krytyki lokowane są w innych znaczących osobach z otoczenia. Często szefa, wykładowcę, nauczyciela, sąsiadów czy inne osoby  postrzegamy jako potencjalne źródło krytyki. W praktyce jednak inni ludzie są tylko pewnego rodzaju lustrem naszego postrzegania rzeczywistości. To nie opinie innych ludzi i oceny z ich strony powodują największy dyskomfort. Bywa tak, że to ten Wewnętrzny Krytyk jest zbyt surowy. 

Skąd nadmierna krytyka?

Zatrzymaj się na słowach swojego Wewnętrznego Krytyka. Przeanalizuj w jaki sposób ta część się do Ciebie zwraca. Czy coś Ci te słowa przypominają? Głos Wewnętrznego Krytyka może być głosem dobrze znanym z przeszłości. Doświadczając krytyki we wczesnym okresie życia czasem uwewnętrzniamy sposób w jaki ona była przekazywana i sami zaczynamy traktować siebie w podobny sposób. Jeśli rodzic, nauczyciel, opiekun czy inna ważna postać była nadmiernie krytyczna wobec nas, możemy mieć taką część w sobie. 

Jak działa twój Wewnętrzny Krytyk?

Krytyk Wewnętrzny może być destrukcyjny, powodować niepewność i zmniejszać motywację, sabotować działania.  Może wypowiadać się w nieodpowiednich momentach i w mało wspierający sposób, ale nie musi tak być. 

Wyobraź sobie sytuację podejmowania konkretnego działania. Chcesz zrealizować cel, masz pomysł, próbujesz wypowiedzieć co masz na myśli. Wyobraź sobie, że zanim zdążysz o tym opowiedzieć osoba, której o tym opowiadasz zwraca uwagę na niedociągnięcia twojego planu, wskazuje błędy, zauważa brak potrzebnych zasobów czy umiejętności, może w dodatku generalizować i oceniać zbyt krytycznie powodując zniechęcenie, brak pewności siebie, frustrację. Podobnie wygląda sytuacja z Krytykiem Wewnętrznym. Zamierzasz realizować cel, ale zanim dokładnie zastanowisz się czego chcesz, zanim stworzysz plan działania pojawiają się krytyczne myśli, niepewność, wątpliwości, lęk. Ta krytyczna część może mieć dobre intencje, próbować motywować do działania. 

Poza krytyką mogą pojawiać się oczywiście inne myśli. Głosy pochodzące od innych części. Każda z tych części może być istotna, przyczyniać się do generowania dobrych rozwiązań. Warunkiem jest jednak opanowanie chaosu, wsłuchanie się w każdą z tych części, zrozumienie ich i zintegrowanie. 

Jak radzić sobie z Krytykiem Wewnętrznym?


Chcesz określić i zrealizować swój cel, ale pojawiają się negatywne myśli i spadek motywacji?

Zapraszam do poznania metody Walta Disneya, który realizując swoje projekty uważnie słuchał nie tylko Krytyka, ale zaprosił także do pomocy Marzyciela i Realistę. Każdy z nich miał wyznaczony bardzo konkretny czas i miejsce do wypowiadania się. 


Krytyk może stać się sprzymierzeńcem 

Na początku daj głos Marzycielowi. Pozwól zbudować obraz celu, który chcesz realizować, pozwalaj na fantazjowanie i emocje. W tej przestrzeni Marzyciela nie ma ograniczeń.

Gdy Marzyciel stworzy już jakiś obraz celu, opisze swoje fantazje pozwól aby popatrzył na to Realista. Jego zadaniem jest zastanowienie się  nad potrzebnymi działaniami, nad tym, co można zrobić – jakie konkretnie działania podjąć, od czego zacząć. Jego zadaniem jest zastanowić się jakie zasoby są potrzebne? Jakie warunki muszą być spełnione aby cel był możliwy do realizacji. 

Dopiero, gdy Realista skończy działanie możemy zaprosić Krytyka. Jeśli pojawi się w nieodpowiednim momencie lub zacznie wypowiadać w nieodpowiedni sposób może być destrukcyjny. Ważne, aby ten Krytyk, któremu oddasz głos był konstruktywny. Co to oznacza? Po pierwsze równowaga – zadbaj aby Krytyk analizował zarówno mocne jak i słabe strony planu. Jeśli pojawiają się myśli o negatywnych skutkach, ryzykach związanych z działaniem to dobrze. To ważne informacje. Zadbaj, aby pojawiły się sposoby ograniczenia ryzyka, pomysły innych możliwych działań. 


Kiedy już plan jest możliwy do zrealizowania wróć jeszcze raz do Marzyciela, Realisty i Krytyka oraz popatrz na te wszystkie głosy z punktu widzenia Zewnętrznego Obserwatora.

Na koniec warto sprawdzić nie tylko czy cel jest możliwy do realizacji, ale także czy jest wystarczająco atrakcyjny z perspektywy Marzyciela. Dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie czy plan, który ostatecznie powstał nadal jest tym, który chcemy realizować. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w lepszym radzeniu sobie z krytyką zewnętrzną lub zbyt surowym Krytykiem Wewnętrznym zapraszam do kontaktu.

e2de253c9d350ca17b3cea976b186d4a

AnnaBus

Autor: Anna Bus

POPULARNE TAGI

OPINIE

Polecam Annę Bus jako świetnego fachowca. Jest bardzo empatyczna, zaangażowana. Poczułam się zaopiekowana i zrozumiana. Wszystko w przyjaznej atmosferze i wzajemnym zaufaniu. Korzystałam z sesji hipnozy. Uwolniły się pewne emocje z przeszłości. Pani Anna była przy mnie w tym procesie, z wyczuciem prowadziła rozmowę. To fantastyczne, że są osoby, które wkładają w swoją pracę nie tylko wiedzę i zaangażowanie, ale także serce :) Dziękuję!

Iza Krawczyk 16 sierpnia 2020

KONTAKT

Anna Bus
Psycholog

Lokalizacja:
ul. Puławska 28/28
Warszawa

Email:
maria.anna.bus@gmail.com

Telefon:
500608183

  Wiadomość

  Umów się na wizytę

   

  Zadzwoń pod numer:
  500608183

   

  Lub napisz e-mail na:
  maria.anna.bus@gmail.com