Różne podejścia psychoterapeutyczne – czy wiedza o nich jest istotna dla pacjenta?

Osoby, które szukają wsparcia dla siebie lub bliskich w zakresie zdrowia psychicznego, samopoczucia psychicznego często natrafiają na pewne trudności. Po pierwsze trudnością bywa decyzja do kogo się udać: psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty. Ale o tym był inny artykuł.

Kolejną kwestią jest jak szukać i jaką psychoterapię wybrać. Osoby niezwiązane z psychologią słysząc nazwy typu: cbt, psychoterapia poznawczo behawioralna, psychoterapia systemowa, psychoanaliza, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia ericksonowska, humanistyczna, gestalt, integracyjna itp. mogą poczuć pewne zagubienie. Jedna osoba będzie polecać taki nurt, druga zupełnie inny. Czym więc się kierować przy wyborze? 

Nurtów w psychoterapii istnieje wiele. Co istotne to fakt, że niektóre rozwiązania stosowane w danym podejściu terapeutycznym są zapożyczane z innych podejść. Czasem powstają szkoły łączące już istniejące podejścia, więc orientowanie się we wszystkich jest właściwie niemożliwe. 

Czy podejście ma znaczenie dla klienta?

Odpowiedź oczywiście mogłaby brzmieć to zależy… I nie chodzi tutaj o skuteczność psychoterapii w danym podejściu. Po pierwsze dlatego, że na skuteczności psychoterapii wpływa wiele czynników związanych z klientem i terapeutą, relacją terapeutyczną oraz innymi zasobami pacjenta. 

Skąd to zamieszanie z różnymi nurtami psychoterapii?

Terapeuci przygotowując się do zawodu wybierają określony nurt. Jednak w praktyce terapeutycznej łączą różne sposoby pracy. Nurt psychoterapii/ szkolenie ma znaczenie dla terapeuty.

W procesie psychoterapii mniejsze znaczenie mają techniki, bardziej istotne jest to w jaki sposób pracuje konkretny terapeuta. Obecnie przynajmniej część znanych mi terapeutów z różnych nurtów dostosowuje interwencję do osoby, z którą pracuje. Osobiście jest mi bliskie założenie, że na terapię przychodzi człowiek. W związku z powyższym, aby poprawić komfort życia osoby, która do mnie przychodzi korzystam z mojego doświadczenia, wiedzy i umiejętności, niekoniecznie trzymając się konkretnego jednego podejścia. 

Warto jednak wiedzieć, że osoby pracujące w tym samym podejściu terapeutycznym mogą pracować w odmienny sposób, bo różnią się jako osoby: mają inną osobowość, inne doświadczenia życiowe itp. Z jednym terapeutą możemy mieć dobrą relację z innym niekoniecznie. Często na relacje terapeutyczną mają wpływ doświadczenia i skojarzenia pacjenta. Te skojarzenia, podobne uczucia w stosunku do terapeuty, jak do innych znanych osób z otoczenia często są elementem pracy terapeutycznej. 

Po co pacjentowi wiedza o podejściu, w którym pracuje terapeuta?

W wielu podejściach podstawowym narzędziem jest rozmowa terapeuty i pacjenta. Choć są też inne metody pracy np. takie które opierają się głównie na pracy z ciałem, ruchu.

Dla pacjenta podejście psychoterapeutyczne, sposób pracy terapeuty może mieć znaczenie, szczególnie wtedy, gdy pacjent ma jakieś wyobrażenia, przekonania, oczekiwania dotyczące przebiegu sesji, sposobu pracy terapeuty.

Na przykład jeśli jako pacjent oczekujesz autentyczności i aktywności od terapeuty, to raczej kiepskim pomysłem będzie pójście na psychoanalizę. Z założenia ortodoksyjny terapeuta psychoanalityczny będzie starał się być neutralny. Większą autentyczność i aktywność znajdziesz raczej w podejściach humanistyczno-egzystencjalnych, gestalt, ericksonowskim, TSR-owym, podejście integracyjne. Jeśli oczekujesz zajęcia się przeszłością, dłuższej i głębszej psychoterapii warto wybrać podejście analityczne (bardzo intensywny kontakt, często kilka razy w tygodniu) lub psychodynamiczne (mniej intensywny kontakt – zazwyczaj raz w tygodniu), ericksonowskie, integracyjne. Jeśli chcesz rozwiązać konkretny mały problem znów lepszym wyborem będzie terapia poznawczo-behawioralna czy TSR niż psychoanalityczna. Przy czym nie znaczy to, że np. Terapeuta TSR czy CBT nie zapyta o przeszłość – nie zawsze możliwe jest szybkie znalezienie rozwiązania bez zaglądania w przeszłość. Jeśli absolutnie nie chcesz wychodzić ze strefy komfortu i odgrywać scenek, to nietrafionym pomysłem może być grupa pracująca metodą psychodramy.

Myślę, że w pewnym zakresie wiedza o tym jakie podejście stosuje psychoterapeuta może pomóc wyobrazić sobie jak wygląda sesja, jednocześnie zapobiegając frustracji, rozczarowaniu i rezygnacji z tej formy wsparcia w ogóle.

Przy czym wydaje mi się, że warto wziąć pod uwagę, że nie zawsze to, co wydaje nam się zgodne, bliskie naszemu funkcjonowaniu będzie dla nas odpowiednie. Nie chodzi oczywiście o robienie czegoś wbrew sobie, zmuszanie się do czegoś, a bardziej o otwartość na doświadczenie czegoś nowego. Inna perspektywa niż ta od której jesteśmy przyzwyczajeni może być użyteczna i rozwijająca. 

e2de253c9d350ca17b3cea976b186d4a

AnnaBus

Autor: Anna Bus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TAGI

OPINIE

Polecam Annę Bus jako świetnego fachowca. Jest bardzo empatyczna, zaangażowana. Poczułam się zaopiekowana i zrozumiana. Wszystko w przyjaznej atmosferze i wzajemnym zaufaniu. Korzystałam z sesji hipnozy. Uwolniły się pewne emocje z przeszłości. Pani Anna była przy mnie w tym procesie, z wyczuciem prowadziła rozmowę. To fantastyczne, że są osoby, które wkładają w swoją pracę nie tylko wiedzę i zaangażowanie, ale także serce :) Dziękuję!

Iza Krawczyk 16 sierpnia 2020

KONTAKT

Anna Bus
Psycholog

Lokalizacja:
ul. Puławska 28/28
Warszawa

Email:
maria.anna.bus@gmail.com

Telefon:
500608183

  Wiadomość

  Umów się na wizytę

   

  Zadzwoń pod numer:
  500608183

   

  Lub napisz e-mail na:
  maria.anna.bus@gmail.com