Ile powinna trwać psychoterapia?

W momencie szukania psychoterapii ważnym dla wielu osób pytaniem jest pytanie o trwania całego procesu psychoterapii. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie ile powinna trwać psychoterapia może być istotne z kilku powodów. Po pierwsze wiedza o momencie zakończenia procesu psychoterapii pozwoliłoby na określenie kiedy nadejdzie poprawa. Po drugie uzyskanie odpowiedzi na pytanie o czas trwania procesu psychoterapii jest istotne ze względu na oszacowanie kosztów procesu takich jak: wysiłek, potrzebny czas czy środki finansowe. 

Ile trwa pojedyncza sesja psychoterapeutyczna?

Zazwyczaj sesja psychoterapii indywidualnej trwa około 50 minut i spotkania odbywają się raz w tygodniu. Bywa jednak, że terapeuta z pacjentem ustalają inną częstotliwość i czas trwania spotkania. Sesje psychoterapii rodzinnej, terapii par, spotkania w psychoterapii grupowej często są dłuższe niż w przypadku terapii indywidualnej. 

Psychoterapia krótkoterminowa i długoterminowa.

W literaturze można spotkać pojęcie psychoterapii krótkoterminowej i długoterminowej. Taki podział miałby określać przybliżony czas trwania psychoterapii i sposób pracy. Zgodnie z takim podziałem terapia długoterminowa to taka, która trwa od roku do kilku lat. Terapia krótkoterminowa trwałaby kilka do kilkudziesięciu sesji. Kryterium takiego podziału może być też cel terapii. Terapia krótkoterminowa ma inne cele niż psychoterapia długoterminowa. Terapie długoterminowe nastawione są na uzyskanie wglądu, poprawę świadomości, pracę na tym, co pojawia się w  relacji terapeutycznej. Terapie krótkoterminowe bardziej koncentrują się na celach pacjenta, zachowaniach, sposobach myślenia, przekonaniach. Przykładem psychoterapii krótkoterminowej jest np. terapia poznawczo-behawioralna, terapia strategiczna, terapia TSR. Przykładem terapii długoterminowych może być np. terapia w nurcie humanistycznym i analitycznym. Klasyczna psychoterapia psychoanalityczna może trwać kilka lat i odbywać się z częstotliwością kilku spotkań w tygodniu. 

Krótkoterminowość psychoterapii obecnie

Obecnie mówi się o psychoterapii krótkoterminowej, ale nie odnosi się do samego czasu trwania, a raczej sposobu pracy. Psychoterapeuta wspólnie z pacjentem zajmuje się danym tematem wniesionym przez pacjenta na sesję po czym przechodzi do kolejnego tematu. Pacjent współdecyduje o tym, co dzieje się w procesie terapeutycznym.

W praktyce granice pomiędzy terapią krótkoterminową i długoterminową zacierają się. Obecnie psychoterapeuci pracują bardziej integracyjnie dostosowując sposób pracy do człowieka.

Czasem w przypadku terapii grupowych (grupy zamknięte mają z góry określony początek i koniec procesu) oraz w przypadku psychoterapii świadczonych w ramach kontraktu z NFZ czas trwania jest ustalony odgórnie. 

Od czego zależy długość psychoterapii?

Na czas trwania terapii wpływ ma kilka czynników. Jednym z nich jest nurt terapeutyczny, czyli sposób myślenia o procesie psychoterapii. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, z jakim tematem przychodzi pacjent oraz jakie są cele terapeutyczne i ile ich jest. Jeśli problem dotyczy konkretnej sytuacji, nie jest utrwalony, a pacjent ma dostęp do własnych zasobów może wystarczyć kilka spotkań. Jeśli problem jest utrwalony, powtarzalny, a trudna sytuacja towarzyszy pacjentowi od lat może być potrzebny dłuższy proces psychoterapeutyczny. Długość psychoterapii jest także związana z indywidualnymi cechami człowieka, który na terapię przychodzi, momentu, w którym osoba przychodzi do terapeuty, a także oczekiwaniami, przekonaniami i wyobrażeniami na temat procesu psychoterapii.

Kto decyduje o momencie zakończenia psychoterapii?

O czasie zakończenia psychoterapii najczęściej decyduje pacjent/klient wraz z terapeutą. Istotne, aby taka decyzja została omówiona w czasie psychoterapii. Przesłanką do kończenia psychoterapii są zrealizowane cele terapeutyczne, umiejętność radzenia sobie z trudnościami w sposób konstruktywny, rozumienie siebie własnych emocji i stanów oraz odczuwanie satysfakcji z własnego funkcjonowania w różnych obszarach.

e2de253c9d350ca17b3cea976b186d4a

AnnaBus

Autor: Anna Bus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TAGI

OPINIE

Polecam Annę Bus jako świetnego fachowca. Jest bardzo empatyczna, zaangażowana. Poczułam się zaopiekowana i zrozumiana. Wszystko w przyjaznej atmosferze i wzajemnym zaufaniu. Korzystałam z sesji hipnozy. Uwolniły się pewne emocje z przeszłości. Pani Anna była przy mnie w tym procesie, z wyczuciem prowadziła rozmowę. To fantastyczne, że są osoby, które wkładają w swoją pracę nie tylko wiedzę i zaangażowanie, ale także serce :) Dziękuję!

Iza Krawczyk 16 sierpnia 2020

KONTAKT

Anna Bus
Psycholog

Lokalizacja:
ul. Puławska 28/28
Warszawa

Email:
maria.anna.bus@gmail.com

Telefon:
500608183

  Wiadomość

  Umów się na wizytę

   

  Zadzwoń pod numer:
  500608183

   

  Lub napisz e-mail na:
  maria.anna.bus@gmail.com