Lęk – kilka wskazówek jak radzić sobie z nim radzić

Po pierwsze doświadczenie lęku czy strachu jest nieprzyjemnym, ale naturalnym uczuciem. Zadaniem lęku jest pomóc naszemu organizmowi przetrwać. Może być jednak tak, że odczuwany lęk jest zbyt silny lub pojawia się w nieadekwatnych momentach utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Jak sobie radzić z lękiem?

1. Spróbuj zrozumieć swoje emocje

Zadaj sobie pytanie czego właściwie się boisz? Co powoduje Twój lęk? Czy ten lęk ma jakieś konkretne źródło? W jakich sytuacjach się pojawia ten lęk? W reakcji na jakie sytuacje? A może pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie? Identyfikacja rodzaju lęku pomoże znaleźć odpowiednie strategie radzenia sobie z nim.

Strach czy lęk

W języku potocznym używamy tych pojęć zamiennie. Jednak jest pomiędzy nimi pewna różnica. Strach – nazywa reakcję na realne zagrożenie np. w sytuacji kiedy idziemy ulicą i spotykamy pobudzonego człowieka z nożem w ręku. Strach jest w pełni zrozumiałą, adekwatną reakcją na taką sytuację. Lęk – możemy odczuwać w sytuacji, kiedy nie wiemy do końca czego się boimy np. jedziemy autobusem i nagle pojawia się to odczucie: lęk – z towarzyszącymi mu procesami poznawczymi i reakcjami fizjologicznymi, ale nie widzimy konkretnego zagrożenia. Możemy odczuwać np. lęk przed egzaminem – sam egzamin jest realny, może być ważnym w danej chwili wydarzeniem w życiu. Ale nasze emocje, doświadczanie lęku często wynikają ze zbyt dużego znaczenia, które przypiszemy jakiemuś wydarzeniu.

Zadaj sobie pytanie: co emocja, której doświadczasz do Ciebie mówi? Jeśli potraktujesz swój strach/ lęk jak alarm – to czy jest to alarm, który informuje o konkretnym zagrożeniu czy uruchamia się z innych przyczyn?

2. Opanuj swój lęk: naucz się relaksować

Pomocne w opanowaniu lęku mogą być ćwiczenia technik relaksacyjnych oraz technik oddechowych. Znajomość technik oddechowych może pomóc w wyciszeniu się, może zapobiegać hiperwentylacji i narastaniu lęku. Jedną z najbardziej pomocnych technik w sytuacji stresu czy zaczynającego się napadu paniki jest oddychanie do papierowej torebki. Nauka napinania i rozluźniania mięśni, świadomość swojego ciała, umiejętność pozwalania sobie na rozluźnienie mięśni np. na drżenie mogą skutecznie przyczynić się do zmniejszenia napięcia i obniżenia doświadczanego lęku.

3. Opanuj swój lęk: naucz się odpoczywać

W radzeniu sobie z lękiem bardzo ważna jest umiejętność odpoczywania i rozluźniania się. Przydatna jest umiejętność zaplanowania czasu dla siebie, czasu na odpoczynek i nicnierobienie. Pomocna może być umiarkowana aktywność fizyczna: spacery, pływanie, ale też czasem warto pozwolić sobie na leżenie w jacuzzi czy na leżaku. Czasem pomocne może być zajmowanie się rzeczami, które sprawiają przyjemność jak np. słuchanie muzyki, czytanie książki, taniec, malowanie czy rozmowy z innymi.

4. Opanuj swój lęk: zadbaj o siebie

W radzeniu sobie z lękiem może pomóc zadbanie racjonalne odżywianie i odpowiednią ilość snu. Bywa, że doświadczanie lęku prowadzi do nadmiernego spożywania przetworzonej, niezdrowej żywności. Zwróć uwagę, że niedobór niektórych witamin może objawiać się problemami z pamięcią, problemami z układem nerwowym, drżeniem mięśni, zmęczeniem. Zauważ w jaki sposób się odżywiasz czy dostarczasz sobie odpowiednich ilości składników odżywczych i witamin.

Skonfrontuj się ze swoim lękiem i działaj

Czasem lęk może paraliżować działania. W radzeniu sobie z lękiem ważne jest podejmowanie działań pomimo lęku. Jeśli jakaś sytuacja powoduje lęk to unikanie tej sytuacji pomaga odczuć ulgę, ale tylko na chwilę. Jeśli unikamy lęk rośnie w siłę. Podejmowanie działania pomimo lęku jest kluczowe dla pokonywania go. Jeśli stopniowo podejmujemy działania, których się obawiamy zmniejsza się reakcja lękowa i zwiększa nasza pewność siebie.

Poszukaj wsparcia

Nie bój się poprosić o wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z lękiem. Może to być terapeuta, grupa wsparcia, przyjaciele. Dzielenie się swoimi obawami z innymi może nie tylko złagodzić uczucie izolacji, ale także dostarczyć nowych perspektyw i strategii radzenia sobie.

e2de253c9d350ca17b3cea976b186d4a

AnnaBus

Autor: Anna Bus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TAGI

OPINIE

Polecam Annę Bus jako świetnego fachowca. Jest bardzo empatyczna, zaangażowana. Poczułam się zaopiekowana i zrozumiana. Wszystko w przyjaznej atmosferze i wzajemnym zaufaniu. Korzystałam z sesji hipnozy. Uwolniły się pewne emocje z przeszłości. Pani Anna była przy mnie w tym procesie, z wyczuciem prowadziła rozmowę. To fantastyczne, że są osoby, które wkładają w swoją pracę nie tylko wiedzę i zaangażowanie, ale także serce :) Dziękuję!

Iza Krawczyk 16 sierpnia 2020

KONTAKT

Anna Bus
Psycholog

Lokalizacja:
ul. Puławska 28/28
Warszawa

Email:
maria.anna.bus@gmail.com

Telefon:
500608183

  Wiadomość

  Umów się na wizytę

   

  Zadzwoń pod numer:
  500608183

   

  Lub napisz e-mail na:
  maria.anna.bus@gmail.com