Konsultacje psychologiczne i terapia

W swojej praktyce korzystam z terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, psychoterapii ericksonowskiej. Uważam, że każdy z nas posiada wystarczające zasoby, aby radzić sobie z życiowymi trudnościami i problemami. W czasie sesji skupiamy się przede wszystkim na teraźniejszości i przyszłości.

W trakcie sesji terapeutycznych stosuję także inne rozwiązania, dopasowane do sytuacji. Mogą to być np. techniki relaksacyjne lub trans hipnotyczny.

Od czego zaczyna się spotkanie z psychologiem?

Konsultacje psychologiczne zawsze zaczynamy od wstępnego spotkania, podczas którego razem identyfikujemy problemy będące balastem. To bardzo ważne – choć na początku dla wielu osób trudne – aby podczas sesji poczuć się swobodnie. Im szybciej uda się osiągnąć porozumienie, tym prędzej razem zaczniemy szukać rozwiązania trudności.

Czemu służy psychoterapia?

W toku terapii dążymy do odkrycia schematów twoich działań i wyjaśnienia, dlaczego zachowujesz się w taki, a nie inny sposób. Moją rolą jest ułatwić Ci kontakt ze światem wewnętrznym i otoczeniem zewnętrznym. Prawidłowe zrozumienie własnych emocji, a także społecznej interakcji, powstających koluzji i uwarunkowań znakomicie ułatwia codzienne funkcjonowanie i komunikację międzyludzką. Sprawia, że życie staje się prostsze, bardziej komfortowe. Zaczynasz podejmować konstruktywne decyzje i działania. W miejsce ciągłych wątpliwości i napięcia pojawia się więcej spokoju i pewności

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

O tym jakie tematy będą poruszane podczas sesji, zawsze decydujesz Ty. Nigdy nie zmuszam Cię do mówienia o tym, o czym nie chcesz opowiadać. Zajmujemy się tymi tematami, którymi w damym momencie masz gotowość się zajmować. Ważne jest zaakceptowanie uczuć, które mogą się pojawiać: lęku, wstydu czy uczucia niepokoju. Na początku rozmawiamy o nadziejach i oczekiwaniach. Zdarza się, że na początku zadaję więcej pytań, aby lepiej zrozumieć Twoją sytuację i potrzeby.

terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach razem poszukujemy zasobów, które możesz wykorzystać zacząć zmieniać swoje życie. Moim podstawowym zadaniem jest uważne słuchanie, zadawanie pytań, pokazywanie różnych perspektyw, różnych możliwości. Czasem także dzielenie się wiedzą.

Celem sesji nie jest dawanie gotowych rozwiązań i rad. Takie zachowanie z mojej strony mogłoby prowadzić do ograniczenia wolności Twojego wyboru, możliwości decydowania o swoim życiu, zaniknięcia poczucia odpowiedzialności za własne decyzje

Jak często powinny odbywać się sesje psychologiczne?

Wiele zależy od rodzaju problemów, z jakimi do mnie przychodzisz. Znaczenie ma także czynnik ekonomiczny. Kilka wizyt u psychologa w Warszawie lub innym dużym mieście to spory wydatek i należy go dobrze przemyśleć.

W większości przypadków, wizyty odbywają się raz w tygodniu. To wystarczająca częstotliwość, aby zauważyć progres, choć oczywiście możliwa jest inna częstotliwość spotkań.

W razie potrzeby chętnie prowadzę terapię przez Internet. Kontakt z psychologiem online eliminuje jednak ważny czynnik – bezpośredni kontakt.

Trzeba mieć świadomość, że często potrzebny jest pewien cykl spotkań. Najczęściej nie jest możliwe zidentyfikowanie ważnych trudności i znalezienie rozwiązań w czasie jednej wizyty. Psychoterapia to rodzaj inwestycji w siebie. Pomaga zrozumieć, skąd wynikają problemy w związkach, pracy czy relacji z najbliższymi, a także znaleźć w sobie gotowość do zmiany i wprowadzić pożądane zmiany w życie.

 

Serdecznie zapraszam do gabinetu psychoterapeutycznego w Warszawie lub kontaktu on-line młodzież i dorosłych.

  Wiadomość

  Umów się na wizytę

   

  Zadzwoń pod numer:
  500608183

   

  Lub napisz e-mail na:
  maria.anna.bus@gmail.com