Różne języki miłości

Istnieją różne sposoby okazywania miłości bliskiej osobie. Gary Chapman wyróżnia pięć języków miłości: kontakt fizyczny, słowa, czas, przysługi, podarunki. Każda osoba najczęściej używa dwóch preferowanych języków miłości. Może być też tak, ze dana osoba wyraża miłość jednym sposobem, ale oczekuje od partnera innego sposobu wyrażania miłości. Zdarza się,  że posługiwanie się odmiennymi językami i nieznajomość języka partnera staje się przyczyną kryzysów w relacjach.

Pięć języków miłości według Chapmana

Chapman pracując z parami zauważył, że ludzie okazują sobie uczucia na różne sposoby. 

Język miłości: kontakt fizyczny

Dotyk, przytulenie, pocałunki to najprostszy sposób wyrażania miłości. Tego sposobu doświadczania i wyrażania miłości uczymy się już we dzieciństwie, w kontakcie fizycznym z opiekunami. Ten język nie wymaga słów. Często bywa jednak tak, że jeśli opiekunowie mają trudność z kontaktem fizycznym, również dziecko może doświadczać dyskomfortu w porozumiewaniu się tym językiem. 

Osoby wybierające ten język szukają kontaktu fizycznego, czują się dobrze w ramionach innej osoby, chcą być dotykane, całowane, przytulane przez partnera.

Poobserwuj siebie w relacji. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania jak czujesz się w kontakcie fizycznym z bliska osobą, jakiego kontaktu fizycznego potrzebujesz, czy jakaś forma kontaktu fizycznego jest dla ciebie niekomfortowa? Czy to jest twój preferowany język miłości? Czy wiesz jaki kontakt fizyczny preferuje twój partner?

Język miłości: słowa

Kolejnym sposobem wyrażania miłości są słowa świadczące o przywiązaniu. Do tego języka można też zaliczyć komplementy, krótkie wiadomości sms czy bardziej tradycyjne listy. Pomyśl czy potrzebujesz, aby bliska osoba mówiła o swoich uczuciach? Czy miłe słowa, komplementy sprawiają ci radość? Zastanów się czy będąc w relacji potrzebujesz dostać, choć krótką wiadomość? Czy wiesz jakie potrzeby w tym zakresie ma twój partner? 

Język miłości: czas

Ważnym sposobem wyrażania miłości jest poświęcanie czasu dla bliskiej osoby. Mniejsze znaczenie ma sama aktywność, istotna jest obecność, wspólnie spędzony czas. Znalezienie w zapełnionym harmonogramie czasu na wspólny posiłek czy krótką rozmowę. Czy doceniasz wspólnie spędzony czas, czas poświęcony tylko tobie? 

Język miłości: przysługi

Drobne działania, które wykonujemy dla drugiej osoby także mogą być wyrazem miłości. To może być zrobienie rano kawy, przygotowanie posiłku, pozmywanie naczyń czy inne codzienne czynności. Myślę, że w podobny sposób można potraktować zajmowanie się dziećmi czy pracę zawodową. Bywa, że świadczenie sobie przysług jest mało docenianym, ale często oczekiwanym sposobem wyrażania uczuć, szczególnie w relacjach z dłuższym stażem. 

 Język miłości: prezenty

Sposobem wyrażania uczuć są też prezenty. Prezenty raczej nie powinny być traktowane jako sposób zdobywania partnera/partnerki. Nie chodzi o ich wartość materialną, ale zaangażowanie i wzajemne poznawanie siebie. Jak czujesz się dając prezenty, jakie myśli ci wtedy towarzyszą? Wolisz w relacji obdarowywać czy być obdarowywany? Jakie preferencje ma twój partner/partnerka?

Jak rozpoznać język miłości?

Wiesz, że nie wszyscy wyrażają uczucia w taki sam sposób. Mam nadzieję, że zatrzymasz się na chwilę, aby pomyśleć nad swoim preferowanym językiem miłości, preferowanym językiem miłości partnera/partnerki, a także swoimi potrzebami i potrzebami partnera. 

Zauważ co otrzymujesz w swojej relacji.

Pomyśl czego potrzebujesz, co lubisz w swojej relacji, czego chcesz więcej. 

Pomyśl też przez chwilę na co się skarżysz, w jakich sytuacjach czujesz się zaniedbana/y? 

Jeśli doświadczasz trudności w relacjach, potrzebujesz przyjrzeć się swoim potrzebom, swojej obecnej relacji lub doświadczeniom z przeszłości zapraszam do kontaktu.

e2de253c9d350ca17b3cea976b186d4a

AnnaBus

Autor: Anna Bus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TAGI

OPINIE

Polecam Annę Bus jako świetnego fachowca. Jest bardzo empatyczna, zaangażowana. Poczułam się zaopiekowana i zrozumiana. Wszystko w przyjaznej atmosferze i wzajemnym zaufaniu. Korzystałam z sesji hipnozy. Uwolniły się pewne emocje z przeszłości. Pani Anna była przy mnie w tym procesie, z wyczuciem prowadziła rozmowę. To fantastyczne, że są osoby, które wkładają w swoją pracę nie tylko wiedzę i zaangażowanie, ale także serce :) Dziękuję!

Iza Krawczyk 16 sierpnia 2020

KONTAKT

Anna Bus
Psycholog

Lokalizacja:
ul. Puławska 28/28
Warszawa

Email:
maria.anna.bus@gmail.com

Telefon:
500608183

    Wiadomość

    Umów się na wizytę

     

    Zadzwoń pod numer:
    500608183

     

    Lub napisz e-mail na:
    maria.anna.bus@gmail.com